Pořádáme již šestý běh ročního včelařského kurzu (včelaření pro začátečníky) v roce 2020/2021. Je ideální hlavně pro laiky a začátečníky, kteří chtějí poznat včelaření teoreticky a prakticky od zkušených včelařů – lektorů. Pokud jste se rozhodli začít včelařit, nebo o tom teprve uvažujete, díky našemu kurzu získáte komplexní základní přípravu pro včelaření. Poradíme, jaké si pořídit vybavení, co včelky potřebují, prozradíme vám zajímavé informace o jejich životě, ale i o jejich nemocech a možnostech léčby. Na včelnici zjistíte, jak o včely prakticky pečovat a pomáhat jim se rozvíjet.

Osnova kurzu včelaření pro začátečníky

1. Přednášky: Včelařský rok, Vybavení včelaře, Ekonomika včelaření

2. Přednášky: Včela se představuje, Základy včelaření, Včelí produkty -získávání a zpracování

3. Přednášky: Rostliny a včelaření, Kočování pro začátečníky, Základní včelí produkty v přírodním léčitelství

4. Přednášky: Přírodní včelaření, Léčení včelstev, Rozmnožování včelstev

5. Praxe na včelnici: bezpečnost práce, seznámení se s úlem v praxi – dělnice, plod, trubci apod.

Dále je první praxe rozšířena o: praktické ukázky vybavení včelnice (které navazuje na teoretickou přednášku vybavení včelaře), přípravu úlu aj.

6. Praxe na včelnici: pozorování rozvoje včelstva, další seznámení s prací na včelnici, základní protirojová opatření, závěrečné dotazy a vysvětlení nejasností.

Pro zájemce je připravená i SPECIÁLNÍ praxe na včelnici (možno uhradit v rámci kurzovného výhodněji, nebo formou doplatku). Jedná se o rozšiřující praxim i bez ní jste po našem kurzu schopni začít včelařit:

7. Praxe SPECIÁLNÍ na včelnici: tvorba oddělků – základní i pokročilejší metoda (přelarvování), ukázka léčby včelstev, příprava včelstev na zimu

Během praxe dostanou příležitost vyzkoušet „na vlastní kůži“ včelaření všichni účastníci kurzu.

Upozorňujeme, že pořadí a jednotlivá témata se nemusí vždy shodovat s časovou chronologií jednotlivých dat uvedených níže.

Termíny setkání kurzu včelaření

Přednášky budou probíhat vždy ve všední dny v délce 3 vyučovacích hodin (vyučujeme nonstop, s výjimkou 1 krátké přestávky), v době 17:30 – 20:00 hodin. Teoretické přednášky budou probíhat formou online videokonference. Povídat si budeme naživo, každý má možnost kdykoliv položit dotaz a vstoupit do debaty. Z pohodlí svého doma uvidíte na obrazovce slidy prezentací. Setkání tedy budou probíhat stejně jako při klasické osobní výuce. Stačí vám standardní připojení k internetu, internetový prohlížeč Google Chrome, funkční mikrofon a pokud možno i kameru (není podmínkou) a přednášky můžete absolvovat odkudkoliv. Setkání bude 1x měsíčně vždy v těchto obdobích:

 • přednáška úterý 10.11.2020 (p)
 • přednáška úterý 1.12.2020 (v)
 • přednáška středa 13.1.2021 (p)
 • přednáška úterý 30.3.2021 (v)
 • praxe na včelnici pondělí 3.5.2021 (p+v)
 • praxe na včelnici pondělí 10.5.2021 (p+v)
 • SPECIÁLNÍ praxe na včelnici pondělí 10.5.2021 (p+v) v čase 19,00 až 20,30 hod.

Praktická část na včelnici bude probíhat mimo Prahu (vzdálenost cca 60 km z Prahy – obec Domoušice). Praxe probíhá od cca 17,00 do 19,00 hodin. Konkrétní adresu včelnice sdělíme pouze účastníkům kurzu.

Ceny

 • Cena za roční kurz (4x přednášky, 2x praxe): 4.800 Kč (kalkulace 800 Kč/1 setkání, nezávisle na tom, zda jde o přednášku nebo praxi).
 • Pří úhradě do 30.9.2020 platí zvýhodněná cena 4.500 Kč (kalkulace 750 Kč/1 setkání, nezávisle na tom, zda jde o přednášku nebo praxi).
 • Cena za roční kurz s jedním setkáním SPECIÁLNÍ praxe navíc (4x přednášky, 3x praxe): 5.600 Kč (kalkulace 800 Kč/1 setkání, nezávisle na tom, zda jde o přednášku nebo praxi).
 • Při úhradě do 30.9.2020 platí zvýhodněná cena 5.250 Kč (kalkulace 750 Kč/1 setkání, nezávisle na tom, zda jde o přednášku nebo praxi).
 • Pokud se student pro rozšiřující SPECIÁLNÍ praxi (= 7. setkání) rozhodne až v průběhu kurzu, je cena/doplatek za tuto praxi 1.100 Kč.

Zaplacené kurzovné se v případě odhlášení nebo nedostavení se na kurz ze strany účastníka nevrací – jedná se o storno poplatek ve výši 100 %. Pokud by došlo ke zrušení ze strany lektorů, vrací se částka podle kalkulace – tzn. 800 Kč (u zvýhodněné ceny do 30.9.2020 tj. 750 Kč) za 1 setkání, nezávisle na tom, zda jde o přednášku nebo praxi. Kdyby došlo ke zrušení celého kurzu ze strany lektorů, bude vráceno celé kurzovné. Termín a čas praxe může být v případě nepřízně počasí upraven – tato případná změna vyvolaná počasím nedává účastníkům nárok na vrácení kurzovného.

Co k praxi na včelnici během kurzu včelaření potřebujete:

 • včelařský klobouk
 • ochranné rukavice (nejlépe včelařské, ale pevné pracovní stačí)
 • pevné boty
 • vhodný oděv proti bodnutí a zalezení včel
 • nebýt alergičtí na včelí bodnutí
 • pozitivní přístup
 • dobrou náladu

Přihlášky: stastnevcely@gmail.com

Kapacita kurzu je omezená!