Pořádáme již pátý ročník jarního kurzu včelaření (včelaření pro začátečníky) v roce 2020. Je vhodný zejména pro laiky a začátečníky, kteří chtějí poznat včelaření teoreticky a prakticky od zkušených včelařů – lektorů. Pokud jste se rozhodli včelařit, nebo o tom teprve uvažujete, díky našemu kurzu získáte ty nejpodstatnější znalosti pro včelaření v teorii a praxi. Poradíme, jaké si pořídit vybavení, co včelky potřebují, prozradíme vám zajímavé informace o jejich životě, ale i nemocech a možnostech léčby a na včelnici zjistíte, jak o včely pečovat a pomáhat jim se rozvíjet. 
Osnova kurzu včelaření pro začátečníky
1. Teorie/přednášky (p) – včelařský rok, vybavení včelaře, ekonomika včelaření
2. Teorie/přednášky (v) – základy včelaření, nemoci včel, množení včel
Upozorňujeme, že pořadí a jednotlivá témata se nemusí vždy shodovat s časovou chronologií jednotlivých dat uvedených níže.
3. Praxe na včelnici – bezpečnost práce, seznámení se s úlem v praxi – dělnice, plod, trubci apod.
4. Praxe na včelnici – pozorování rozvoje včelstva, další seznámení s prací na včelnici, základní protirojová opatření, závěrečné dotazy a vysvětlení nejasností.
Pro zájemce je připravena i 5. SPECIÁLNÍ praxe na včelnici (možno uhradit v rámci kurzovného výhodněji, nebo formou doplatku). Jedná se o rozšiřující praxi – i bez ní jste po našem kurzu schopni začít včelařit.
5. Praxe SPECIÁLNÍ na včelnici -tvorba oddělků -základní i pokročilejší metoda (přelarvování), ukázka léčby včelstev, příprava včelstev na zimu
Během praxe dostanou příležitost vyzkoušet „na vlastní kůži“ včelaření všichni účastníci kurzu.
Termíny setkání kurzu včelaření
Kurz bude probíhat vždy ve všední dny v délce 3 vyučovacích hodin (vyučujeme nonstop, s výjimkou 1 krátké přestávky) , v době 17,30 – 20,00 hodin. Místo výuky: Senovážné náměstí 978/23, 110 00 Praha 1 (prostory Vox a.s. -pozor, Vox není pořadatelem kurzu, v případě dotazů využijte kontakty uvedené níže). Setkání bude 1x měsíčně vždy v těchto obdobích:
 • přednáška středa 1.4.2020 (p)
 • přednáška úterý 14.4.2020 (v)
 • přednáška úterý 28.4.2020
 • praxe na včelnici úterý 19.5.2020 (p+v) nebo úterý 12.5.2020
 • SPECIÁLNÍ praxe na včelnici středa 10.6.2020 (p+v)
Termíny pro praxi budou vybrány z výše uvedených datumů v závislosti na počtu účastníků kurzu -upřesnění bude sděleno nejpozději na druhé přednášce.
Praktická část na včelnici bude probíhat mimo Prahu (vzdálenost cca 60 km z Prahy -Domoušice) – pro první zájemce, kteří nemají vlastní dopravu, dovoz a odvoz zajistíme -závazný požadavek uveďte v přihlášce na kurz -platí se příspěvek na pohonné hmoty řidiči 100 Kč za každý den (tzn. za dvě praxe tj. 200 Kč, za 3 praxe tj. 300 Kč).
Praxe probíhá od cca 18,00 do 20,00 hodin (odjezd z Prahy v 16,30 hodin, návrat do Prahy okolo 21,15 hodiny). Konkrétní adresu včelnice sdělíme pouze účastníkům kurzu.
Ceny
Cena za jarní kurz (2x přednášky, 2x praxe): 2 900 Kč.
Cena za jarní kurz s jedním setkáním SPECIÁLNÍ praxe navíc (2x přednášky, 3x praxe): 3 600 Kč
Pokud se student pro rozšiřující SPECIÁLNÍ praxi (= 5. setkání) rozhodne až v průběhu kurzu, je cena/doplatek za tuto praxi 1 050 Kč.
Zaplacené kurzovné se v případě odhlášení nebo nedostavení se na kurz ze strany účastníka nevrací -jedná se o storno poplatek ve výši 100 %.
V případě, že by došlo ke zrušení ze strany lektorů, vrací se poměrná částka. Kdyby došlo ke zrušení celého kurzu ze strany lektorů, bude vráceno celé kurzovné.
Co k praxi na včelnici během kurzu včelaření potřebujete
 • včelařský klobouk
 • ochranné rukavice (nejlépe včelařské, ale pevné pracovní stačí)
 • pevné boty
 • vhodný oděv proti bodnutí a zalezení včel
 • deštník -kdyby začalo pršet
 • nebýt alergičtí na včelí bodnutí
 • pozitivní přístup
 • dobrou náladu
Přihlášky: stastnevcely@gmail.com
Kapacita kurzu je omezená.