Pořádáme již šestý ročník jarního kurzu včelaření (včelaření pro začátečníky) v roce 2021. Je vhodný zejména pro laiky a začátečníky, kteří chtějí poznat včelaření teoreticky a prakticky od zkušených včelařů – lektorů. Pokud jste se rozhodli včelařit, nebo o tom teprve uvažujete, díky našemu kurzu získáte ty nejpodstatnější znalosti pro včelaření v teorii a praxi. Poradíme, jaké si pořídit vybavení, co včelky potřebují, prozradíme vám zajímavé informace o jejich životě, ale i nemocech a možnostech léčby a na včelnici zjistíte, jak o včely pečovat a pomáhat jim se rozvíjet.

Osnova kurzu včelaření pro začátečníky

 1. Teorie/přednášky (p) -Včelařský rok, Vybavení včelaře, Ekonomika včelaření
 2. Teorie/přednášky (v) -Základy včelaření, Množení včelstev, Nemoci včelUpozorňujeme, že pořadí a jednotlivá témata se nemusí vždy shodovat s časovou chronologií jednotlivých dat uvedených níže. 
 3. Praxe na včelnici – bezpečnost práce, seznámení se s úlem v praxi -dělnice, plod, trubci apod. Dále je první praxe rozšířena o: praktické ukázky vybavení včelnice (které navazuje na teoretickou přednášku vybavení včelaře), přípravu úlu aj.
 4. Praxe na včelnici -pozorování rozvoje včelstva, další seznámení s prací na včelnici, základní protirojová opatření, závěrečné dotazy a vysvětlení nejasností.Pro zájemce je připravena i 5. SPECIÁLNÍ praxe na včelnici (možno uhradit v rámci kurzovného výhodněji, nebo formou doplatku). Jedná se o rozšiřující praxi -i bez ní jste po našem kurzu schopni začít včelařit.
 5. Praxe SPECIÁLNÍ na včelnici -tvorba oddělků -tvorba oddělků – základní i pokročilejší metoda (přelarvování), ukázka léčby včelstev, příprava včelstev na zimu

Během praxe dostanou příležitost vyzkoušet „na vlastní kůži“ včelaření všichni účastníci kurzu.

Termíny setkání kurzu včelaření

Kurz bude probíhat vždy ve všední dny v délce 3 vyučovacích hodin (vyučujeme nonstop, s výjimkou 1 krátké přestávky) , v době 17,30 – 20,00 hodin.

Přednášky budou probíhat formou videokonference, tedy online. Lektor přednáší živě, každý má kdykoliv možnost položit dotaz, na obrazovkách doma uvidíte v průběhu výkladu slidy přednášek. Stačí vám tedy mít standardní připojení k internetu, internetový prohlížeč Google Chrome, funkční mikrofon a pokud možno i kameru (není podmínkou) a přednášky můžete absolvovat odkudkoliv.

Setkání bude 1x měsíčně vždy v těchto obdobích:

 • přednáška 6.4.2021(p)
 • přednáška 20.4.2021 (v)
 • přednáška 3.5.2021 (p+v)
 • praxe na včelnici pondělí 10.5.2021 (p+v)
 • SPECIÁLNÍ praxe na včelnici pondělí 10.5.2021 (p+v) v čase 19,00 až 20,30 hod.

Praktická část na včelnici bude probíhat mimo Prahu (vzdálenost cca 60 km z Prahy – Domoušice). Praxe probíhá od cca 17,00 do 19,00 hodin. Konkrétní adresu včelnice sdělíme pouze účastníkům kurzu.

Ceny

Cena za jarní kurz (2x přednášky, 2x praxe): 2 900 Kč.

Cena za jarní kurz s jedním setkáním SPECIÁLNÍ praxe navíc (2x přednášky, 3x praxe): 3 600 Kč

Pokud se student pro rozšiřující SPECIÁLNÍ praxi (= 5. setkání) rozhodne až v průběhu kurzu, je cena/doplatek za tuto praxi 1 050 Kč.

Zaplacené kurzovné se v případě odhlášení nebo nedostavení se na kurz ze strany účastníka nevrací -jedná se o storno poplatek ve výši 100 %.
V případě, že by došlo ke zrušení ze strany lektorů, vrací se poměrná částka. Kdyby došlo ke zrušení celého kurzu ze strany lektorů, bude vráceno celé kurzovné.

Co k praxi na včelnici během kurzu včelaření potřebujete:

 • včelařský klobouk
 • ochranné rukavice (nejlépe včelařské, ale pevné pracovní stačí)
 • pevné boty
 • vhodný oděv proti bodnutí a zalezení včel
 • deštník (kdyby začalo pršet)
 • nebýt alergičtí na včelí bodnutí
 • pozitivní přístup
 • dobrou náladu

Přihlášky: stastnevcely@gmail.com

Kapacita kurzu je omezená.